Echipa națională a Moldovei de rugby pe plajă a urcat pe podium la Campionatul European4Foto© sputnik.md

, 6 știri, o vizualizare

Echipa națională a Moldovei de rugby pe plajă a urcat pe podium la Campionatul European.

În etapa finală a competiției, disputată la Moscova, "haiducii" s-au clasat pe locul 3. Moldova s-a impus în finala mică în fața reprezentativei României, scor 5-4.

În competiția feminină, echipa țării noastre s-a impus în meciul pentru locul cinci în fața reprezentativei similare a Bulgariei cu scorul de 8-3. Echipele Rusiei au devenit campioane atât în competiția masculină, cât și în cea feminină.

Prima etapă a Campionatului European de rugby pe plajă s-a disputat în luna iulie în premieră la Chișinău pe arena din parcul "La Izvor". Atunci, echipa masculină a Moldovei a ajuns până în finală, iar cea feminină s-a clasat pe locul 3.