Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a câștigat finala de la US Open5Foto© deschide.md

, 8 știri, 3 vizualizări

Jucătoarea canadiană de origine română a câștigat partida cu americanca Serena Williams, impunându-se într-o oră și 42 minute, într-un meci în care sextuplei campioane la Flushing Meadows nu i-a ieșit nimic în primul set, însă a revenit surprinzător în setul al doilea, transmite digi24.ro.

În primul set, Serena Williams nu a reușit puncte câștigătoare, nu a pus în teren aproape deloc primul serviciu, iar Bianca Andreescu a profitat din plin de nereușitele americancei și a câștigat categoric, scor 6-3.

Al doilea set însă a marcat revenirea americancei, care a reușit surprinzător un break în setul secund, la 5-1 pentru Bianca Andreescu, și apoi a egalat scorul la 5, în apaluzele miilor de americani din tribune.