Naționala Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar10Foto© publika.md

Naționala Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar

, 13 știri, 4 vizualizări

Naționala Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Croația în prima semifinală cu scorul de 3-0.

Lionel Messi și Julian Alvarez au fost cei mai prolifici jucători ai sud-americanilor. Primul gol al confruntării a fost marcat în minutul 34 din penalty, după ce portarul Croației, Dominik Livakovic, l-a faultat în careu pe Alvarez. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Leo Messi.

Prin această reușită, starul argentinian a devenit cel mai bun marcator al Argentinei la turneele finale ale Cupei Mondiale, cu 11 goluri, devansându-l pe Gabriel Batistuta. Cinci minute mai târziu, "pumele" și-a dublat avantajul prin execuția lui Julian Alvarez.