Sheriff Tiraspol a pierdut meciul cu Viktoria Plzen4Foto© tv8.md

Sheriff Tiraspol a pierdut meciul cu Viktoria Plzen

, 7 știri, 2 vizualizări

Campioana Moldovei a făcut primul pas greșit în această ediție a Ligii Campionilor! Sheriff Tiraspol a pierdut meciul cu Viktoria Plzen din cadrul primei manșe a turului trei preliminar. "Galben-negrii" au cedat în partida jucată pe stadionul Zimbru cu scorul de 1-2.

"Viespile" au preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 36. Nigerianul Raseed Akanbi a transformat o lovitură de la 11 metri. Arbitrul olandez Danny Makkelie a dictat penalty după ce a consultat sistemul VAR, introdus în premieră în această fază a competiției.

Peste alte cinci minute, arbitrul olandez a acordat o lovitură de la 11 metri pentru Viktoria iar Tomáš Chorý a restabilit echilibrul pe tabelă. Campioana Cehiei a și-a mărit avantajul la începutul reprizei secunde, atunci când a marcat al doilea gol prin Pavel Bucha. Acesta avea să fie și gol victoriei pentru formația din Plzen.