Simona Halep, în semifinale la Dubai după o victorie în trei seturi cu Arina Sabalenka7Foto© deschide.md

, 18 știri, 2 vizualizări

Halep (28 ani), principala favorită, a obținut victoria la capătul unui meci disputat, care a durat o oră și 36 de minute.

Românca a reușit să câștige, ca și în turul anterior, după ce a pierdut primul set și și-a luat astfel revanșa în fața belarusei (21 ani, 13 WTA), care se impusese în ianuarie, în sferturile turneului de la Adelaide, cu 6-4, 6-2.

Fiecare jucătoare și-a făcut serviciul în primele ghemuri, dar Sabalenka a reușit să se desprindă la 4-2, Halep a recuperat break-ul (3-4), dar apoi și-a pierdut din nou serviciul, adversara câștigând primul set cu 6-3. Belarusa a avut un plus de forță și de mobilitate în acest set, în timp ce Halep a fost mai mereu departe de minge.