(VIDEO) Cu Messi în mare formă, Barcelona a făcut spectacol cu Celta în Cupa Spaniei

by Genko Genko
Distribuiti mai departe...

Starul argentinian Lionel Messi a reuşit o „dublă” pentru FC Barcelona în partida câştigată pe teren propriu, cu 5-0, în faţa formaţiei Celta Vigo, joi seara, în manşa secundă a optimilor de finală ale Cupei Spaniei la fotbal.

Messi a marcat primele două goluri ale întâlnirii de pe Camp Nou, într-un interval de doar două minute (13 şi 15), în urma paselor primite de la Jordi Alba, căruia i-a întors favoarea în minutul 28, când internaţionalul spaniol a înscris la rândul său pentru Barca. Uruguayanul Luis Suarez (min. 31) şi croatul Ivan Rakitic (min. 87) şi-au trecut la rândul lor numele pe tabela de marcaj.

FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală cu scorul general de 6-1, după ce în prima manşă, disputată la Vigo, cele două formaţii au terminat nedecis, 1-1.

Concitadina Espanyol Barcelona a reuşit, la rândul ei, să acceadă în faza următoare a competiţiei, graţie victoriei cu 2-0 înregistrată în deplasare în faţa formaţiei Levante, după ce catalanii fuseseră învinşi pe teren propriu în meciul tur (1-2).

Espanyol s-a impus pe arena „Ciutat de Valencia” prin golurile lui Leo Baptistao (min. 14) şi Gerard Moreno (min. 34).

Rezultate înregistrate în manşa secundă a optimilor de finală din Copa del Rey:
(+) Atletico Madrid – Lleida (D3) 3-0 (în tur 4-0)
(+) Valencia – Las Palmas 4-0 (în tur 1-1)
Villarreal – Leganes (+) 2-1 (în tur 0-1)
(+) Alaves – Formentera (D3) 2-0 (în tur 3-1)
(+) Real Madrid – Numancia (D2) 2-2 (în tur 3-0)
Levante – (+) Espanyol Barcelona 0-2 (în tur 2-1)
(+) FC Sevilla – Cadiz (D2) 2-1 (în tur 2-0)
(+) FC Barcelona – Celta Vigo 5-0 (în tur 1-1)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală, tragerea la sorţi fiind programată vineri.