Polonia a anunțat cine a operat drona care a zburat deasupra sediului guvernului din Varșovia și-l va expulza în Ucraina5Foto© ziarulnational.md

Polonia a anunțat cine a operat drona care a zburat deasupra sediului guvernului din Varșovia și-l va expulza în Ucraina

, 6 știri, 0 vizualizări

Polonia va expulza un tânăr ucrainean înapoi în țara sa natală după ce acesta a declanșat o alertă de securitate la începutul săptămânii, când a operat o dronă ce a zburat deasupra clădirilor guvernamentale din Varșovia, a anunțat miercuri poliția poloneză.

Apărarea antiaeriană a Poloniei se află în stare de alertă maximă după ce săptămâna trecută aproximativ 20 de drone militare au pătruns în spațiul aerian polonez, într-o acțiune pe care Varșovia o consideră o provocare deliberată din partea Rusiei.

Luni, o dronă neidentificată a fost văzută zburând deasupra unui complex guvernamental care găzduiește una dintre reședințele prezidențiale din Varșovia, precum și birourile utilizate de către premier și ministrul apărării.