
Rusia atacă masiv Ucraina cu sute de drone și rachete: distrugeri și răniți în Kiev și Zaporijje
Rusia a lansat, în noaptea de sâmbătă spre duminică, un atac „masiv” asupra Ucrainei, anunță autoritățile de la Kiev. Subliniază că sute de drone și rachete au provocat cel puțin zece răniți în capitală și în orașul Zaporijje. S-a raportat că atacul a distrus clădiri rezidențiale și victimele civile au fost considerate inevitabile.
„Rusia a lansat un nou atac aerian masiv asupra orașelor ucrainene în timp ce oamenii dormeau. Din nou, sute de drone și rachete au distrus clădiri rezidențiale și au provocat victime civile,” a spus ministrul ucrainean de externe, Andriï Sîbiga, pe rețeaua de socializare X.
Primarul capitalei, Vitali Klitschko, a raportat șase răniți, dintre care cinci au fost spitalizați după un atac „masiv”. Orașul Zaporijjie (sud-est) a fost lovit „de cel puțin patru ori”, potrivit guvernatorului regiunii omonime, Ivan Fedorov. El a raportat patru răniți.