
Serbia a reținut doi bărbați care ar fi instruit circa 170 de moldoveni de pentru proteste violente în ziua alegerilor
Potrivit autorităților sârbe, cei doi indivizi, reținuți pentru 48 de ore, sunt acuzați că au organizat un antrenament tactic de luptă pentru circa 150-170 moldoveni și români, care ar avea scopul implicării lor în cazuri de altercații cu polițiștii moldoveni în ziua alegerilor, pe 28 septembrie.
În timpul percheziției la apartamentul suspecților, poliția a confiscat laptopuri, telefoane, un dispozitiv pentru detectarea și monitorizarea semnalelor de radiofrecvență, în timp ce suspectului SS i-a fost confiscat un pistol. Prin urmare, bănuitul este cercetat și pentru infracțiunea de producere, deținere, port și trafic neautorizat de arme și explozibili.
MAI-ul sârb mai comunică, în contextul inițierii ulterioare a unei anchete, că Ministerul Justiției din Serbia va solicita informații și probe din partea Republicii Moldova.