4Foto© tvn.mdAmenzi de 40 de mii de lei după controalele de mediu din raionul Florești
, 5 știri, 0 vizualizări
Inspectorii de mediu din Florești au aplicat amenzi de 40 de mii de lei în urma controalelor efectuate recent în mai multe localități din raion.
Potrivit Inspectoratului pentru Protecția Mediului, unul dintre cazurile documentate vizează tăierea ilegală a cinci arbori din intravilanul satului Soloneț, comuna Roșietici. Persoana responsabilă a fost sancționată cu o amendă de 5.000 de lei, iar prejudiciul adus mediului a fost estimat la 3.820 de lei.
În cadrul verificărilor, inspectorii au depistat și mai multe cazuri de ardere ilegală a deșeurilor vegetale. Pentru aceste încălcări au fost întocmite procese-verbale contravenționale, iar amenzile aplicate au însumat 35.000 de lei.