5Foto© realitatea.mdBăiat de 12 ani, salvat de la înec într-un lac din Chișinău
Un băiat de 12 ani a fost la un pas de înec după ce a mers la scăldat într-un lac din Chișinău, împreună cu alți trei copii. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, minorul a intrat în apă, deși salvamarii aflați în apropiere l-au avertizat că este periculos. Când au observat că minorul nu mai putea ieși singur la mal, salvamarii au intervenit și l-au scos din apă. Copilul a fost preluat de un echipaj medical și transportat la Spitalul Clinic Municipal de Copii „Valentin Ignatenco”.
De la începutul anului 2026, cinci persoane, inclusiv un minor, au fost salvate de la înec, iar alte 24 și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară, arată datele IGSU. În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență le reamintește părinților și persoanelor responsabile că minorii nu trebuie lăsați nesupravegheați și nu ar trebui să meargă singuri la scăldat. În situații de risc, cetățenii sunt îndemnați să apeleze de urgență Serviciul 112.