Banca Centrală a Moldovei reduce rata de bază până la 5% anual© info1.md

Banca Centrală a Moldovei reduce rata de bază până la 5% anual

, 6 știri, 0 vizualizări

Banca Națională a Moldovei (BNM) a redus rata de bază aplicată la principalele operațiuni de politică monetară pe termen scurt la nivelul de 5,00 la sută anual. Decizia a fost luată de comitetului executiv al BNM.  De asemenea, rata la creditele overnight a fost stabilită la 7,00 la sută anual, la operațiunile repo – 5,25 la sută anual, iar la depozitele overnight, la nivelul de 3,00 la sută anual.

Inflația anuală, în luna noiembrie curent, a constituit 6,99 la sută, menținându-se la nivelul lunii precedente, fiind peste limita superioară a intervalului de variație de ±1,5 puncte procentuale de la ținta de 5,0 la sută.

Rata anuală a inflației în luna noiembrie 2025 a fost determinată, în principal, de dinamica prețurilor reglementate și a celor la produsele alimentare. Cererea agregată și-a menținut influența dezinflaționistă asupra prețurilor în perioada de referință.