3Foto© realitatea.mdCartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar cu un act de identitate
, 4 știri, 0 vizualizări
Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar după identificarea utilizatorului pe baza unui act de identitate. Prevederea se regăsește într-un proiect de modificare a Legii comunicațiilor electronice, votat în prima lectură de Parlament.
Proiectul a fost elaborat de Ministerul Afacerilor Interne și are drept obiectiv principal prevenirea fraudelor și a infracțiunilor comise prin utilizarea numerelor anonime.
Potrivit noilor reguli, furnizorii de servicii de comunicații electronice vor fi obligați să identifice toți utilizatorii de cartele SIM preplătite.