5Foto© info1.mdDoi bărbați din Drochia - condamnați la 8 și 9 ani de…
Urmare a unui dosar penal trimis în judecată de oficiul Nord al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), doi bărbați din raionul Drochia au fost condamnați la opt și nouă ani închisoare, după o captură de droguri de aproximativ 200.000 lei.
Cei doi au vârste de 51 și 43 de ani și au fost reținuți pentru punerea în vânzare a drogurilor de tip PVP (denumit „sare” a cărui folosire poate duce și la automutilări și halucinații) în Drochia și alte raioane de Nord.
Precum anunțau procurorii PCCOCS și ofițerii INI în iulie 2024, primul din ei a fost reținut în posesia drogurilor pe care să le vândă, după ce a fost oprit cu mașina pe șosea de către inspectorii de patrulare. Complicele acestuia a fost reținut după ce a fost cercetat de oamenii legii pentru vânzarea drogurilor chiar în ghereta din piața în care vindea (alte produse).