Fostul deputat Vasile Bolea, amendat cu 500 de lei, după…6Foto© zugo.md

Fostul deputat Vasile Bolea, amendat cu 500 de lei, după…

, 6 știri, 0 vizualizări

„În ședința de judecată, agentul constatator a pledat pentru sancționarea făptuitorului  Bolea Vasile, din considerentele expuse în procesul-verbal. A reiterat agentul constatator că lipsa unei expertize medico-legale în  privința victimei nu exclude existența  faptei și  nu împiedică examinarea cazului, chiar în lipsa unui raport oficial privind leziunile corporale a victimei.

A menționat că alte probe cum ar fi chestionarul aplicat la fața  locului, declarațiile  martorilor și  a victimei, înregistrările  video, constatările de la fața locului precum și  comportamentul agresiv documentat al făptuitorului pot constitui dovezi suficiente pentru atragere la răspundere  a agresorului”, se arată în hotărâre.

De cealaltă parte, avocatul victimei a indicat mai multe încălcări de procedură, cum ar fi că victima nu a fost notificată  de agentul constatator despre pornirea unei proceduri contravenționale pe marginea incidentului produs și nici nu a fost citată.