![Gala Premiilor Patrimoniului Cultural 2024 - eveniment special, organizat în capitală](http://news.ournetcdn.net/events/b11/large/b11367e2eac64555-242835-150j.jpg)
Gala Premiilor Patrimoniului Cultural 2024 - eveniment special, organizat în capitală
, 5 știri, 5 vizualizări
Șapte persoane, asociații sau companii au ridicat Premiile Patrimoniului Cultural, în cadrul unei gale ce a avut loc la Chișinău, în contextul Zilei Internaționale a Monumentelor și Siturilor.
Premiul pentru implicarea cetățenilor în protejarea, reabilitarea și promovarea patrimoniului cultural a fost ridicat de Constantin Vlas, Elena Nichifor și Iulian Ciobanu pentru proiectul Moară cu Aburi din satul Mereșeni, raionul Hâncești.
Premiul Institutului Cultural Român pentru Cercetarea Patrimoniului Cultural a fost oferit arheologului Ion Tentiuc, iar de Premiul pentru Conservarea și Restaurarea Patrimoniului Cultural s-a învrednicit Asociația Obștească „Monumentum”.