
Kaja Kallas a făcut o vizită-fulger la Kiev
În dimineața zilei de 13 octombrie, Kaja Kallas, Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe, a mers într-o vizită surpriză la Kiev.
„Ucrainenii inspiră lumea cu curajul lor. Rezistența lor necesită sprijinul nostru deplin. Astăzi mă aflu la Kiev pentru negocieri privind sprijinul financiar și militar, securitatea sectorului energetic al Ucrainei și tragerea la răspundere a Rusiei pentru crimele sale de război”, a scris Kallas pe rețeaua socială X.
Pe 9 octombrie, Parlamentul European a cerut să se ridice restricțiile impuse Ucrainei de către Occident privind utilizarea sistemelor de armament furnizate acesteia împotriva țintelor militare de pe teritoriul Rusiei, „deoarece acestea sunt utilizate pentru a ataca populația Ucrainei și infrastructura civilă de importanță critică”.