Maia Sandu a vizitat Muzeul masacrului de la Katyn3Foto© realitatea.md

Maia Sandu a vizitat Muzeul masacrului de la Katyn

, 5 știri, 0 vizualizări

Memoria istorică și lecțiile trecutului au marcat începutul vizitei președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, în Polonia. Agenda deplasării sale a început la Muzeul Masacrului de la Katyn din Varșovia, un spațiu dedicat comemorării celor peste 22.000 de ofițeri și intelectuali polonezi uciși de regimul sovietic în 1940. Șefa statului a fost însoțită de ministrul Culturii, Cristian Jardan, parte a delegației oficiale a Republicii Moldova, relatează Moldpres.

Maia Sandu a subliniat încărcătura simbolică și morală a vizitei la Muzeul Katyn, un spațiu dedicat memoriei celor peste 22.000 de ofițeri și intelectuali polonezi uciși de regimul sovietic în 1940.

„Aceste crime au avut loc în urma Pactului Ribbentrop–Molotov, ale cărui consecințe le cunoaștem bine și noi, în Republica Moldova. A rupt destine, a distrus familii și a lăsat răni adânci în memoria popoarelor noastre. Astfel de muzee ne amintesc cât de important este să ne cunoaștem trecutul.