![Misiune de deminare în raionul Șoldănești](http://news.ournetcdn.net/events/8cc/large/8ccccd8c8c568c9e-3c3436-170j.jpg)
Misiune de deminare în raionul Șoldănești
, 5 știri, 17 vizualizări
Totodată, astăzi, echipa de geniști a Brigăzii de infanterie motorizată ,,Moldova’’ a fost solicitată în raionul Florești, unde a fost identificat un proiectil de artilerie de tip german, notează Noi.md.
Comandatul grupei de deminare, Eduard Hîncu, a menționat că obiectele periculoase au fost descoperite de către locanici, în timpul unor lucrări agricole.
Obiectele explozive datau din perioada celui de-al Doilea Război Mondial și au fost nimicite în condiții de maximă securitate, la Centrul de instruire al unității militare.