Președintele sârb, Aleksandar Vucic, a anunțat că va demisiona5Foto© newsmaker.md

Președintele sârb, Aleksandar Vucic, a anunțat că va demisiona

, 6 știri, 0 vizualizări

„Voi fi președinte încă vreo câteva săptămâni, apoi voi demisiona” - a spus Vucic, fără a oferi mai multe detalii.

Vucic, care este la putere, ca prim-ministru sau ca președinte, de peste un deceniu, i-a etichetat în mod constant pe protestatari drept agenți străini, ce complotează pentru răsturnarea guvernului.

De câteva luni, el a avansat ideea unor alegeri anticipate și a unei posibile plecări din președinție.