
Școlile din Republica Moldova pot fi susținute prin donații transparente folosind MPay. Câte școli au fost conectate deja
Potrivit Ministerului, în prezent, 67 de instituții de învățământ sunt deja conectate la acest serviciu și pot beneficia de donații, iar alte 50 sunt în proces de conectare. Lista acestora este în continuă actualizare, iar orice altă instituție interesată poate solicita conectarea pentru utilizarea donațiilor sub formă de mijloace financiare oferite instituțiilor de învățământ preșcolar, primar și secundar (ciclul I și II).
Donațiile se fac prin intermediul MPay – un sistem electronic sigur și eficient, care garantează transparența și corectitudinea utilizării fondurilor.
Sumele donate sunt colectate într-un cont trezorerial special al instituției beneficiare și pot fi utilizate pentru dezvoltarea bazei materiale și formarea continuă a cadrelor didactice.