Viituri devastatoare în Bușteni după furtunile violente care au măturat Valea Prahovei2Foto1Video© protv.md

Viituri devastatoare în Bușteni după furtunile violente care au măturat Valea Prahovei

, 4 știri, 3 vizualizări

După furtunile care au măturat Valea Prahovei, duminică 19 iulie, localnicii și autoritățile se luptă cu urmările dezastrului: drumuri distruse, gospodării inundate, noroi, bolovani și copaci rupți aduși de viituri, scrie Antena 3 CNN.

„Stau de 55 de ani în Bușteni, dar așa ceva nu am văzut în viața mea. Potop, pur și simplu!”, a spus o localnică. În timp ce operațiunile continuă în stațiunea în care ieri, mai multe mașini au fost luate de șuvoaie, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că jumătate din țară, inclusiv Valea Prahovei, rămâne sub amenințarea furtunilor.

Încă de la primele ore ale acestei zile au fost începute lucrările în mai multe zone din Bușteni, care au fost afectate de viituri.Pe străzile stațiunii au ieșit inclusiv muncitori de la primărie ca să curețe după toate pagubele care s-au înregistrat în urma furtunii violente de ieri.