
Cum au reacționat rușii și ucrainenii după anunțul demisiei lui Boris Johnson
, 4 știri, 57 vizualizări
Rusia a salutat joi, cu ironie, demisia premierului britanic Boris Johnson, căruia în schimb Ucraina i-a mulțumit pentru sprijinul primit de când a început invazia rusă în februarie, relatează agențiile DPA și Reuters.
Fostul președinte și premier rus Dmitri Medvedev, în prezent vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Federației Ruse, a scris pe Telegram după anunțul demisiei lui Johnson că „cei mai buni prieteni” ai Ucrainei pleacă și „Victoria” (Ucrainei) este în pericol”.
Oficialul rus a făcut în acest mod aluzie la o declarație a președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, care l-a descris pe Boris Johnson un „mare prieten'' al Ucrainei, declarație făcută în timpul unei vizite efectuate de Johnson la Kiev luna trecută.