Echipa națională de fotbal a Danemarcei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European5Foto© noi.md

, 11 știri, 7 vizualizări

Echipa națională de fotbal a Danemarcei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European cu doar trei puncte acumulate. În ultimul meci din grupa B, danezii au învins reprezentativa Rusiei cu un scor categoric de 4-1.

În partida de la Copenhaga, Mikkel Damsgaard a înscris în prima repriză, iar după pauză Yussuf Poulsen a dublat avantajul gazdelor. Rușii au redus din diferență prin Artiom Dzyuba, care a marcat din penalty. Andreas Christensen și Joakim Mæhle au înscris apoi câte un gol și au spulberat speranțele oaspeților la un rezultat pozitiv.

Grupa B a fost câștigată de Belgia, cu 9 puncte acumulate. Tot aseară, la Sankt-Petersburg, trupa lui Roberto Martinez a dispus de Finlanda, scor 2-0. Portarul Lukas Hradecky a fost autorul unui autogol, iar Romelu Lukaku a înscris și el odată.