Echipa națională de fotbal a Ucrainei s-a calificat la Campionatul European din 2020© noi.md

, 5 știri, 2 vizualizări

Acum un minut 2019-10-15 12:40:54 PUBLIKA.MD Comentarii

Echipa națională de fotbal a Ucrainei s-a calificat la Campionatul European din 2020. Într-un meci din grupa B a preliminariilor discipolii lui Andrii Șevcenko au învins surprinzător cu 2-1 campioana europeană Portugalia. Roman Iaremciuk și Andrei Iarmolenko au înscris câte un gol în primele 27 de minute ale partidei disputate la Kiev.

Lusitanii au reușit doar să reducă din handicap în minutul 72 prin Cristiano Ronaldo, care a transformat un penalty. Cu această ocazie el a ajuns la 700 de goluri maecate în întreaga sa carieră.

În urma succesului obținut, Ucraina și-a asigurat primul loc în grupă și a devenit a cincea echipă calificată din actualele preliminarii la turneul final după Belgia, Italia, Rusia și Polonia. Portugalia este calificată încă din vară, drept câștigătoare a Ligii Națiunilor.