Luptătorul Alexandru Borș a obținut medalia de aur la Campionatul European7Foto© deschide.md

Luptătorul Alexandru Borș a obținut medalia de aur la Campionatul European

, 10 știri, 6 vizualizări

Luptătorul Alexandru Borș a obținut medalia de aur la categoria de până la 80 kilograme în cadrul Campionatului European (ediția 2023), rezervat sportivilor de până la 17 ani. Competiția se desfășoară în perioada 15-18 iunie în oraușul Tirana (Albania), scrie unimedia.info.

Alexandru este sportiv la Liceul Republican Sportiv, Maestru al Sportului, iar medalia obținută astăzi îi aduce titulatura de dublu Campion European. În luptele preliminare sportivul nostru a învins adversari din Belorusia (sub drapel neutru), România, Germania și Bulgaria, iar în finală l-a învins pe adversarul din Armenia.

„Victoriile obținute de către luptătorul din Republica Moldova se datorează și muncii antrenorilor lotului Iurie Derminji, Nicolai Scurtul, Segiu Chim, dar și antrenorului Ilie Chirtoacă. Felicitări sportivului, antrenorilor și Federației de Lupte, urându-le mult succes și noi victorii!”, menționează Ministerul Educației.