Oleg Crețul și Ion Basoc au câștigat două medalii de aur pentru Republica Moldova în cadrul Campionatului European Paralimpic de Judo5Foto© publika.md

, 8 știri, o vizualizare

Sportivii Oleg Crețul și Ion Basoc au câștigat două medalii de aur pentru Republica Moldova în cadrul Campionatului European Paralimpic de Judo. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 8 - 10 august curent la Rotterdam, Olanda.

La competiția internațională au participat cinci sportivi moldoveni, sub îndrumarea antrenorului Vitalie Gligor.

Oleg Crețul, reprezentând categoria de greutate de până la 90 kg, și Ion Basoc, luptând la categoria de +90 kg, au triumfat, clasându-se pe primul loc.