Sheriff Tiraspol a învins Farul Constanța și s-a calificat în runda secundă din preliminariile Ligii Campionilor7Foto© deschide.md

, 11 știri, 2 vizualizări

Sheriff Tiraspol s-a calificat în runda secundă din preliminariile Ligii Campionilor după ce a învins Farul Constanța cu 3-0. Campioana Moldovei a marcat un gol în timpul regulamentar, astfel partida de la Tiraspol a intrat în prelungiri, transmite IPN.

Golurile au fost marcate de Talal (minutul 45+1), Mbekeli (99) și Ademo (105+1). În tur Farul s-a impus cu 1-0. Meciul retur s-a disputat pe stadionul principal din Tiraspol. Acesta a fost primul duel din cupele europene care s-a disputat în regiunea transnistreană de la declanșarea războiului în Ucraina.

Pentru Sheriff urmează dubla cu campioana Israelului, Maccabi Haifa, iar Farul Constanța merge în preliminariile din Conference League.