Preşedintele stiri: 4002

Radu Albot a părăsit turneul masculin "Masters 1000"

15 aug. 2019,, 17:40   Sport
1972 0

Tenismanul moldovean Radu Albot a părăsit turneul masculin "Masters 1000" de la Cincinnati.

După ce l-a învins pe croatul Marin Cilic în primul tur, compatriotul nostru a cedat în turul secund în faţa argentinianului Diego Schwartzman, scor 4-6, 2-6. Pentru scurta prestaţie de la turneul din statul Ohio, Radu va încasa un premiu financiar în valoare de 39 de mii de dolari.

În concursul feminin, romînca Simona Halep, numărul 4 mondial, a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, tenismenă clasată pe locul 43 în topul WTA, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-4. În optimile de finală, Halep o va înfrunta pe americanca Madison Keys, numărul 18 în clasamentul mondial. O victorie în trei seturi a obţinut şi liderul clasamentului WTA, Naomi Osaka. Ea a dispus de Aliaksandra Sasnovici din Belarus cu 7-6, 2-6, 6-2.

Osaka urmează să joace cu Su-Wei Hsieh din Taipei.

Campioana de la Cincinnati din 2011, rusoaica Maria Şarapova a fost eliminată în turul 2. Ea a pierdut partida cu numărul 2 mondial, australianca Ashleigh Barty, scor 4-6, 1-6. Aceasta va juca în optimi cu Anett Kontaveit, din Estonia.