4Foto© ziua.mdAnastasia Taburceanu demisionează de la MoldATSA și spune că va restitui sporurile încasate
Anastasia Taburceanu, purtătoarea de cuvânt a MoldATSA și verișoara Maiei Sandu, a anunțat că a depus cerere de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe întreaga perioadă în care a activat în cadrul întreprinderii.
Totodată, aceasta și-a exprimat regretul pentru consecințele generate de situația creată.
În 2025, Taburceanu a încasat aproximativ 600 de mii de lei și de la Institutul pentru Inițiative Strategice (IPIS), organizație condusă de fostul deputat liberal-democrat Vadim Pistrinciuc. De asemenea,, aceasta a activat ani la rând în echipele de comunicare ale guvernelor PAS, atât sub conducerea Nataliei Gavriliță, cât și la cel condus de Dorin Recean.
Un alt episod vizează compania Grai Grup SRL, fondată de Anastasia Taburceanu după plecarea din echipa Nataliei Gavrilița. Cu un singur angajat declarat, firma a raportat în 2023 venituri de peste un milion de lei și un profit de aproape 960 de mii de lei. Printre clienți s-a numărat și Oficiul Avocatului Poporului, care a contractat servicii de comunicare în valoare de 95 de mii de lei.
