Angajat fictiv de la Moldova-Gaz cu 800 mii de lei salariu, achitat de instanță. Procurorii vor contesta sentința2Foto© telegraph.md

Angajat fictiv de la Moldova-Gaz cu 800 mii de lei salariu, achitat de instanță. Procurorii vor contesta sentința

, 5 știri, 0 vizualizări

Potrivit PCCOCS, cazul vizează perioada 2016–2019, când inculpatul ar fi fost angajat fictiv într-o secție de metrologie și măsurare a gazelor, figurând oficial ca salariat timp de aproximativ 700 de zile lucrătoare. Conform probelor prezentate de procurori, acesta ar fi fost văzut la serviciu „doar până la 15 ori”, fără o prezență constantă și fără a-și îndeplini atribuțiile de serviciu. De asemenea, conform anchetei, acesta nu ar fi utilizat nici poșta electronică de serviciu creată pe numele său.

În pofida acestor constatări, persoana a beneficiat de plăți salariale și alte indemnizații, inclusiv pentru asigurări sociale și medicale, precum și deconturi pentru combustibil, suma totală depășind 800.000 de lei.

Dosarul a fost inițiat după ce Moldova-Gaz a desfășurat o anchetă internă în 2020 și a sesizat Procuratura Generală. Ulterior, cauza a fost transmisă în gestiunea PCCOCS în iulie 2022, iar în august același an, trei persoane au fost trimise în judecată.