4Foto© zdg.mdAr fi cerut 50 de mii de euro pentru a influența decizia…
, 6 știri, 0 vizualizări
Ofițerii Centrului Național AnticorupțieAnticorupțieAnticorupție (CNA) au reținut în dimineața zilei de astăzi un bărbat originar din raionul Șoldănești, suspectat că ar fi pretins o mită de 50 000 de euro pentru soluționarea favorabilă a unui dosar de trafic de ființe umane.
Potrivit CNA, bărbatul ar fi promis să intervină pentru eliberarea unui învinuit aflat în Penitenciarul nr. 13 și pentru neatragerea acestuia la răspundere penală, solicitând în schimb suma menționată de la unul dintre învinuiți.
Persoana reținută va fi plasată în izolatorul de urmărire penală al CNA pentru 72 de ore, iar ancheta continuă pentru a stabili toate circumstanțele cazului și a identifica toate persoanele implicate.