3Foto© realitatea.mdCipru, în alertă, după atacul cu dronă asupra bazei britanice
, 4 știri, 0 vizualizări
Franța intenționează să trimită sisteme antirachetă și antidronă în Cipru, după ce o bază suverană britanică de pe insulă a fost atacată cu drone, a relatat marți agenția semi-oficială Cyprus News Agency.
Un atac cu dronă a lovit luni o bază aeriană britanică din Cipru, provocând pagube limitate și fără victime, au declarat oficiali ciprioți și britanici, într-o escaladare care implică un stat membru al Uniunii Europene în conflictul din jurul Iranului.
Lovitura a vizat pista bazei Royal Air Force din Akrotiri, la scurt timp după miezul nopții, zguduind insula din estul Mediteranei, o destinație turistică populară și sediu pentru mii de companii străine. Locuitorii din zonă au alergat să se adăpostească.