Curtea de Apel Chișinău a respins plângerea lui George Simion4Foto© info1.md

Curtea de Apel Chișinău a respins plângerea lui George Simion

, 8 știri, o vizualizare

Curtea de Apel Chișinău a respins apelul depus de liderul AUR, George Simion, împotriva hotărârii primei instanțe, prin care i-a fost respinsă cererea de chemare în judecată a fostului ministru al Apărării, Anatol Șalaru. Politicianul român l-a acționat în judecată pe Șalaru, acuzându-l de calomnie. Magistrații au menținut hotărârea Judecătoriei Chișinău și au respins apelul lui George Simion ca neîntemeiat.

„Instanța mi-a dat din nou dreptate și a respins apelul lui George Simion făcut împotriva hotărârii judecătorești care constata că acuzațiile mele privind colaborarea liderului AUR cu agenții Moscovei sunt reale”, a scris Anatol Șalaru pe Facebook.

El a adăugat că liderul AUR „insistă să piardă proces după proces, doar pentru a crea impresia că se apără”. Potrivit lui, „toate probele strânse de serviciile de informații din Moldova și Ucraina arată același lucru – că Simion este un pericol pentru siguranța celor două state”.

Eu am fost toată viața interzis în Republica Moldova
George Simion,
Anatol Șalaru câștigă procesul cu liderul AUR, George Simion:…