Curtea de Apel decide astăzi soarta lui Dorin Damir în dosarul de șantaj5Foto© stiripesurse.md

Curtea de Apel decide astăzi soarta lui Dorin Damir în dosarul de șantaj

, 8 știri, 0 vizualizări

Curtea de Apel Centru l-a achitat pe președintele Federației de Arte Marțiale (FEA), Dorin Damir, în dosarul de șantaj în care era învinuit de presupusă implicare în „atacul raider din 2017” împotriva companiei imobiliare „Proimobil”. Instanța a casat total din oficiu prima sentință de condamnare, scrie zdg.md.

Decizia a fost pronunțată marți, 2 iunie, de judecătorul Marcel Popescu, în lipsa inculpatului, care își execută în prezent o pedeapsă de trei ani de închisoare în dosarul angajărilor fictive de la Ministerul Afacerilor Interne.

Hotărârea este executorie din momentul adoptării.

Anterior, pe 23 decembrie 2022, Judecătoria Chișinău îl achitase pe Dorin Damir în același dosar de șantaj și amestec în înfăptuirea justiției și urmărirea penală, în legătură cu fondatorul companiei „Proimobil”, Vladislav Musteață.

Fapta nu întrunește elementele unei infracțiuni
Dorin Damir
Dorin Damir,
Ultima oră! Dorin Damir, achitat de Curtea de Apel în dosarul de…