De astăzi, serviciile de alimentare cu apă și canalizare din capitală sunt mai scumpe2Foto© realitatea.md

De astăzi, serviciile de alimentare cu apă și canalizare din capitală sunt mai scumpe

, 4 știri, 0 vizualizări

De astăzi, locuitorii municipiului Chișinău vor plăti mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare. Decizia Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) de aprobare a noilor tarife pentru S.A. „Apă-Canal Chișinău” a fost publicată în Monitorul Oficial și a intrat în vigoare, transmite MOLDPRES.

Astfel, tariful pentru alimentarea cu apă potabilă în Chișinău crește de la 12,99 lei/m³ la 14,03 lei/m³. În același timp, tariful pentru serviciul de canalizare va fi de 6,63 lei/m³ pentru consumatorii casnici, iar pentru cei noncasnici rămâne 10,16 lei/m³.

ANRE a precizat că revizuirea tarifelor a fost inițiată la solicitarea operatorului și s-a bazat pe actualizarea indicatorilor economico-financiari pentru anul 2026, inclusiv evoluția costurilor la energia electrică, indicele prognozat al prețurilor de consum, volumele estimate de apă furnizată și ajustările veniturilor reglementate.