Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de prim-ministru al Marii Britanii și lider al Partidului Laburist8Foto© independent.md

Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de prim-ministru al Marii Britanii și lider al Partidului Laburist

, 10 știri, 0 vizualizări

Premierul britanic Keir Starmer a anunțat că demisionează din funcția de prim-ministru al Regatului Uni și din cea de lider al Partidului Laburist.

Starmer a confirmat că l-a informat deja pe regele Charles al III-lea despre decizia sa și că a solicitat Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească calendarul alegerilor interne pentru desemnarea unui nou lider.

„Întrebarea pe care și-o pune acum partidul meu este dacă eu sunt cel mai potrivit să îl conduc în următoarele alegeri generale. Am auzit răspunsul grupului parlamentar al partidului meu la această întrebare și accept acest răspuns cu demnitate”, a spus el.