Kelemen Hunor: Rotativa este o greșeală fundamentală, a falimentat România© euractiv.ro

Kelemen Hunor: Rotativa este o greșeală fundamentală, a falimentat România

, 5 știri, 10 vizualizări

„Rotativa este o greșeală fundamentală. Fiindcă a arătat ce se poate da din rotativă. Strategic, în 2022, 3, 4, rotativa a falimentat România. Premierul nu are autoritatea necesară, mai ales cum se apropie spre deadline-ul mandatului și, din acel moment, lucrurile se complică”, a spus la RFI Kelemen Hunor.

El adaugă că rotativa este un mesaj „destul de prost către societate”.

„Eu am spus că ar trebui să mergem pe o soluție simplă, politică, durează cât durează, fiindcă dacă măsurile care vor fi dureroase, produc nemulțumiri sociale, la un moment dat trebuie să faci o schimbare. Eu am participat în guvernarea în care, sub comanda Fondului Monetar Internațional, dar într-o criză economică globală, noi am luat măsurile dure și necesare și nu am rezistat.

Nu am rezistat până la sfârșitul mandatului. Și acum probabil că un singur premier, cu un singur guvern, cu o singură formulă, nu o să ajungă până în 2028. Dar, mergând pe rotativă de la bun început, este o greșeală strategică din punctul meu de vedere”, a mai spus liderul UDMR.