2Foto© unimedia.infoMaia Sandu i-a retras cetățenia fostului director adjunct al SIS, Alexandru Balan
, 8 știri, 0 vizualizări
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat un decret privind retragerea cetățeniei moldovenești a lui Alexandru Balan, fost adjunct al directorului Serviciului de Informații și Securitate (SIS).
Decizia vine în contextul în care Alexandru Balan a figurat într-un schimb de persoane cu Federația Rusă, fiind inclus într-o operațiune de schimb de agenți de securitate desfășurată între autoritățile moldovene și cele ruse.
Potrivit decretului prezidențial, retragerea cetățeniei a fost dispusă în conformitate cu prevederile legislației naționale privind cetățenia Republicii Moldova.