Ministerul Energiei va construi o centrală electrică pe gaze2Foto© stiripesurse.md

Ministerul Energiei va construi o centrală electrică pe gaze

, 4 știri, 0 vizualizări

Ministerul Energiei a publicat un Memorandum de Înțelegere semnat în toamna anului 2025 cu companiile americane Small Business Consulting Corporation (SBCC) și Wheeler Machinery Co. privind construcția unei centrale electrice pe gaze naturale în Republica Moldova cu o putere instalată de aproximativ 100 MW.

Noua centrală va contribui la diversificarea surselor interne de generare a energiei electrice, va crește flexibilitatea Sistemului Electric Național și va reduce dependența de importurile de energie în perioadele cu cerere mare, transmite infotag.md.

Memorandumul stabilește un cadru de cooperare între părți pentru evaluarea și dezvoltarea proiectului, care se așteaptă să devină o investiție strategică în sectorul energetic al Republicii Moldova.