Percheziții la Termoelectrica: un șef de secție, reținut pentru 72 de ore4Foto© zugo.md

Percheziții la Termoelectrica: un șef de secție, reținut pentru 72 de ore

, 5 știri, 0 vizualizări

Un șef de secție din cadrul SA „Termoelectrica” a fost reținut pentru 72 de ore de ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, într-un dosar de corupere activă și pasivă ce vizează organizarea și desfășurarea unor proceduri de achiziții în cadrul întreprinderii.

Potrivit materialelor acumulate, funcționarul este bănuit că ar fi pretins și primit în mod sistematic mijloace financiare ce nu i se cuvin de la reprezentantul unui agent economic, pentru a favoriza compania respectivă în cadrul licitațiilor organizate de societate. Conform datelor preliminare, suma transmisă lunar ar fi constituit 10.000 de lei.

Ofițerii CNA și procurorii au desfășurat mai multe acțiuni de urmărire penală, inclusiv percheziții la biroul de serviciu al persoanei vizate și la sediul reprezentantului agentului economic.