Uliana-Dumitrița Josan a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de scrimă printre cădeți4Foto© realitatea.md

, 6 știri, 2 vizualizări

Sportiva Uliana-Dumitrița Josan a cucerit medalia de bronz la Campionatul European Under 17 de scrimă, care a avut loc la Tallinn, Estonia. Anunțul a fost făcut sâmbătă, 25 februarie, de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova, informează realitatea.md.

În concursul de floretă, tânăra a fost învinsă în semifinale de o sportivă din Italia. Cu aurul a plecat acasă italianca Vittoria Pinna, care a trecut în finală de conaționala Greta Collini.

Alte două reprezentante ale Moldovei, Uliana Dobrinina și Alexandra Vovcenco, s-au clasat pe locurile 66 și, respectiv, 68. La masculin, Artiom Cecet a ocupat locul 56.