Un fost polițist a fost condamnat pentru tortură2Foto© realitatea.md

Un fost polițist a fost condamnat pentru tortură

, 6 știri, 0 vizualizări

Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, a fost condamnat la patru ani de pușcărie pentru săvârșirea infracțiunii de tortură.

Prin sentința instanței de judecată, inculpatul a fost condamnat la 4 ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semiînchis, precum și la privarea de dreptul de a ocupa funcții publice pe o perioadă de 6 ani.

Potrivit procurorilor, în seara zilei de 9 aprilie 2022, inculpatul, împreună cu un alt polițist, au intervenit la un apel de urgență privind un conflict produs într-un bloc locativ din municipiul Chișinău.