4Foto© realitatea.mdValentin Uncu este noul președinte al raionului Orhei
, 5 știri, 0 vizualizări
Conducerea raionului Orhei a fost demisă, iar Valentin Uncu, din partea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) a fost ales în funcția de președinte al raionului.
Deciziile au fost adoptate joi, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Raional Orhei. Informația a fost confirmată pentru IPN de șeful Direcției administrație publică, comunicare și protocol, Marin Mihailov.
Potrivit deciziilor adoptate de 24 de consilieri raionali, au fost eliberați din funcție președintele raionului, Vasile Adașan, precum și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean. Ulterior, Valentin Uncu a fost ales în funcția de președinte al raionului Orhei cu votul a 25 de consilieri.