Simona Halep, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon5Foto© publika.md

Simona Halep, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon

, 15 știri, 8 vizualizări

Simona Halep, locul 7 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-3, pe jucătoarea americană Cori Gauff, locul 313 WTA, venită din calificări, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon.

Dacă scoatem din calcul serviciul, Halep i-a oferit o excelentă lecție de tenis adolescentei de 15 ani. Românca a scos untul din adversară, plimbând-o dintr-o parte în alta a liniei de fund, cu lovituri precise, agresive. Gauff a oferit o foarte bună replică, iar scorul primului set ascunde un pic din echilbrul de pe teren.

Echilibru din punct de vedere al scorului, pentru că ghemurile au fost lungi, nu puține ajungând la egalitate. Din punct de vedere al jocului, Halep a evoluat impecabil, cu clasă, cu puncte câștigate spectaculos. Minus serviciul, pentru că a comis cinci duble greșeli, trei la rând în ghemul al patrulea, pe care l-a câștigat, totuși.