Un luptător din Moldova a câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial din Amman, Iordania2Foto© tv6.md

, 5 știri, 8 vizualizări

Alexandru Solovei a fost la un pas de primul loc al podiumului in limitele categoriei de 77 de kilograme. Sportivul nostru l-a intalnit in marea finala pe Alireza Morad Abdevali din Iran.

Luptatorul de stil greco-roman din Moldova a preluat conducerea in prima runda, obtinand un punct. Tot un punct a acumulat in partea secunda si iranianul, insa victoria i-a revenit acestuia.

In drumul catre marea finala, Alexandru Solovei a castigat patru lupte. Sportivul de 19 ani a avut o vara roditoare. Pe langa argintul de la Campionatul Mondial Under 20, moldoveanul a devenit campion european la sfarsitul lunii iunie. Alexandru Solovei nu este singurul sportiv care a cucerit o distinctie la Mondialul din capitala Iordaniei, Amman. In debutul competitiei, luptatorul de stil-liber Eugeniu Mihalcean si-a adjudecat bronzul. Lotul tarii noastre a fost format din 19 sportivi la turneul intercontinental.