Călătoria în Italia din 2025 îi poate costa funcția. Ion Ceban riscă SUSPENDAREA2Foto© zdg.md

Călătoria în Italia din 2025 îi poate costa funcția. Ion Ceban riscă SUSPENDAREA

, 5 știri, 0 vizualizări

Primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, riscă să fie suspendat din funcție pentru o perioadă de un an, după ce Poliția a întocmit un proces-verbal contravențional în legătură cu utilizarea pașaportului de serviciu în timpul campaniei electorale din 2025. Potrivit Ziarului de Gardă, actul a fost remis Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, la 29 iulie 2026.

Potrivit sursei citate, autoritățile au constatat că Ion Ceban ar fi folosit pașaportul de serviciu pentru a călători în Italia la începutul lunii septembrie 2025, deși era suspendat din funcția de primar începând cu 22 august 2025, ca urmare a înregistrării sale în calitate de candidat la alegerile parlamentare pe lista Blocului „Alternativa”.

Cazul își are originea într-o contestație depusă de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) la Comisia Electorală Centrală, pe 4 septembrie 2025. Formațiunea a susținut că Ion Ceban a utilizat pașaportul de serviciu, deținut în virtutea funcției de primar, pentru a participa în Italia la un eveniment organizat sub egida UNESCO și a Coaliției Europene a Orașelor împotriva Rasismului.