
Percheziții de amploare în România înaintea alegerilor parlamentare din Moldova: Victoria Furtună este vizată
Polițiștii din din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iași (IPJ) au efectuat o serie de percheziții la cetățeni proveniți din Republica Moldova, Ucraina sau Rusia, dar care locuiesc în România. Conform surselor judiciare, printre persoanele vizate este și fosta procuroare și candidată la alegerile prezidențiale, Victoria Furtună, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, scrie Stiripesurse.ro.
Sursa citată informează că aceasta ar fi apelat la exponenți ai lumii interlope din zona Moldovei, pentru stabilirea fictivă a domiciliului în România. Ea și-a declarat domiciliul la o locație din municipiul Iași, deținută de soții Mirela și Vasile Bogdan, membri ai clanului Cordunenilor.
Imobilul a fost folosit de aceștia pentru obținerea de venituri substanțiale, punându-l, contra-cost, la dispoziția a peste 10.000 de cetățeni moldoveni, care și-au declarat fictiv domiciliul aici pentru a obține documente de identitate românești. Pe lângă asta, Vasile Bogdan a fost condamndat în repetate rânduri, în trecut pentru diferite infracțiuni.