Trei sportivi din Republica Moldova au cucerit medalii la Cupa Mondială de Para Powerlifting5Foto© zdg.md

, 7 știri, o vizualizare

Egor Briculschi a reușit să devină marele campion la juniori, în categoria de până la 80 de kilograme. Sportivul de 19 ani a obținut rezultatul total de 190 de kilograme, cea mai bună încercare fiind de 100 de kilograme.

Și Mihail Blănaru a fost cel mai bun în categoria sa. Moldoveanul s-a impus la cadeți, în proba de până la 49 de kilograme.

Totodată, țara noastră a fost reprezentată de cinci sportivi la seniori. Valeriu Buruian și Mihail Țurcan s-au clasat pe pozițiile opt și nouă. În paralel, Denis Raiul și Ștefan Roșca au făcut parte din aceeași categorie, de până la 88 de kilograme. Dacă Raiul a încheiat pe locul nouă, Ștefan Roșca a fost aproape de podium, clasându-se pe treapta a patra.