Niciun centru medical din raionul Soroca și din alte raioane nu va fi închis, iar accesul la servicii rămâne gratuit© stiripesurse.md

Niciun centru medical din raionul Soroca și din alte raioane nu va fi închis, iar accesul la servicii rămâne gratuit

, 4 știri, o vizualizare

Ministerul Sănătății a prezentat noile norme de organizare a asistenței medicale primare, aprobate prin Ordinul nr. 436, document care urmărește consolidarea serviciilor medicale la nivel comunitar, creșterea accesului populației la îngrijiri de calitate și eficientizarea managementului instituțiilor medicale. Autoritățile au subliniat că reforma nu prevede închiderea instituțiilor medicale și nu va afecta accesul cetățenilor la servicii, transmite MOLDPRES.

Șefa Secției politici în domeniul asistenței primare și comunitare din cadrul Ministerului Sănătății, Luminița Avornic, a declarat că noile reglementări pun accent pe prevenție, monitorizarea pacienților și continuitatea îngrijirilor medicale.

„Acest document reprezintă un pas important în consolidarea asistenței medicale primare, având ca obiectiv creșterea accesului populației la servicii medicale de calitate, eficiente și adaptate nevoilor comunităților, cu accent pe prevenirea bolilor, monitorizarea pacienților și asigurarea continuității îngrijirilor medicale”, a afirmat Luminița Avornic.